BIST Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Doların Hareketi Makul Seviyede

Düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, enflasyonla bile kıyaslandığında 2017 yılı için doların hareketinin makul seviyelerde olduğunu belirterek, bu ayın içinde borsanın ilk ücretsiz mobil aplikasyonun açılacağının müjdesini verdi.

BIST Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Doların Hareketi Makul Seviyede

Düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, enflasyonla bile kıyaslandığında 2017 yılı için doların hareketinin makul seviyelerde olduğunu belirterek, bu ayın içinde borsanın ilk ücretsiz mobil aplikasyonun açılacağının müjdesini verdi.

20 Şubat 2018 Salı 15:22
170 Okunma
BIST Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: Doların Hareketi Makul Seviyede

Açıklamalarında 2017'nin yatırım getirileri hakkında bilgiler paylaşan Karadağ, borsanın yüzde 47,6 ile ilk sırada olduğunu ifade ederek, avronun yüzde 22,7, Brent petrolün yüzde 22,6, cumhuriyet altınının yüzde 21,1, külçe altının yüzde 21,1, doların yüzde 7,8 getiri sağladığını kaydetti.

Doların getirisine ilişkin de Karadağ şu bilgileri verdi:

"2017'nin tamamında dolar yüzde 7,8 getiri sağlamış. Aslında oynaklık ve algılardaki yukarı yönlü hareket beklentileri olmasa kurlar açısından çok sert bir hareket yaşanmamış, yüzde 7 normal zaten. Enflasyonla bile kıyaslandığında 2017 yılı için doların hareketi makul düzeyde.

Ama firmalardaki aşırı borçlanma, olması gerekenin çok üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Hele bir de borçlanılan kur ve gelir elde edilen kur farklı ise sıkıntının boyutu biraz daha artıyor. Ama orada da hükümetin, kur riskinin yönetilebilir kılınması ile ilgili çalışmaları var. Onu da yakın gelecekte sayın bakanımız paylaşıyor olurlar. Zaten bir takım önlemler alındı."

"1 KASIM'DA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI"

2017 yılı sonu ve 2018 yılının hem piyasalar hem işlem hacimleri açısından parlak bir yıl olduğuna vurgu yapan Karadağ, Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası'nda 10,3 milyar liralık işlem hacminin kaydedildiğini bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Karadağ, Pay Piyasası'nda 1 Kasım 2017'de günlük 11,2 milyar liralık işlem hacmiyle tüm zamanların en iyi seviyesine ulaşıldığını belirterek, "5 Mayıs 2017'de Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda günlük 804 milyon liralık işlem hacmi ile yine rekor kırdık." diye konuştu.

Himmet Karadağ, FX işlemlerindeki çarpanın aşağı indirilmesi nedeniyle sektörde çok ciddi sıkıntılar görüldüğünü, birçok aracı kurumun işçi çıkardığını hatırlatarak, işlem hacmindeki bu artışların sektörü rahattığını, sürdürülebilir faaliyet alanında da kendileri için bu rakamların sevindirici olduğunu belirtti.

2017 yılındaki ortalama işlem hacimlerine ilişkin de bilgiler paylaşan Karadağ,  2017 yılında Pay Piyasası'nda 5,8 milyar lira, Borçlanma Araçları Piyasası'nda 18 milyar lira işlem hacmi olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biliyorsunuz Borçlanma Araçları Piyasası'nda bizim işlem hacmimiz günlük 50 milyar liranın üzerinde gerçekleşirdi, burada aşağı yönlü bir gerilememiz var. Ben ara ara serzenişlerde de bulundum, Merkez Bankamız mevcut politikaları gereği Borsa Borçlanma Araçları Piyasası'nı kullanmıyor. Normalde günlük onlar, 100-120 milyar lira civarında fonlama yapıyorlar. Ve bu fonlamanın yüzde 70-80 bandını menkul kıymet kullanıyorlar.

Bir menkul kıymet işlemi var ise bunun borsamız piyasalarından yapılmasının en sağlıklı olacağını düşünüyoruz ve bunu talep ediyoruz. Kendileriyle de defaatle görüştük, inşallah yakın gelecekte bu konuda bir düzelme sağlanacak. Pazar günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda idik, Bakanlar Kurulu'nda faiz oranlarında normalleşme sağlayabilirlerse bizim piyasayı da kullanmaya başlayabileceklerdi. Ama henüz bir haber alamadık o konuda. Ortalama ise Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda 3,3 milyar lira olarak, Kıymetli Madenler'de de 271 milyon lira düzeyinde gerçekleşti."

"BORÇLANMA ARAÇLARI PİYASASINDA YÜZDE 60 DÜŞÜŞ YAŞANDI"

"2017 yılında yıllık bazda işlem hacimleri kümülatif olarak payda yüzde 44 arttı. Borçlanma Araçları Piyasası'nda Merkez Bankası operasyonu sebebiyle yüzde 60 düşüş gerçekleşti." ifadelerini kullanan Himmet Karadağ, Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası'nda da yüzde 42 artış gözlemlendiğini belirtti.

Borçlanma Araçları Piyasası'ndaki kamu operasyonu yüzünden yaşanan durum dışında, operasyonların tamamında ikiye katlanacak şekilde bir gerçekleşme oluşturulduğunu kaydeden Karadağ, 2018'de de ikiye katlanan bu rakamı yeniden ikiye katlama hedeflerinin bulunduğunu belirtti..

Sermaye piyasalarında bu hedefin gerçekleşmesi için alanın olduğunu belirten Karadağ, "Aylık işlem hacimlerimiz ortalama Pay Piyasası'nda 122 milyar lira, Borçlanma Araçları'nda 380 milyar lira, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda 72 milyar lira, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda 5 milyar lira düzeyinde gerçekleşmiş." değerlendirmesinde bulundu.

Karadağ, 2017'de olduğu gibi 2018 yılı içinde yapacakları çalışmalarla sektör paylaşlarına, VİOP, Riskten Korunma ve Hedging amaçlı ürünlerin kullanılması konusunu işlemeye devam edeceklerini söyledi.

"YURT DIŞINDAN PİYASAMIZA DUYULAN GÜVEN ARTTI"

Himmet Karadağ, Pay ve Borçlanma Araçları Piyasası'nda yurt dışı yerleşiklerin alımları incelendiğinde, 2017 yılını net alımla kapattıklarını  ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu şunu gösteriyor, piyasalarımıza yurt dışı piyasalardan alım devam ediyor. Ekonomiye ilişkin güven ve pozitif beklentinin de devam ettiği anlamına geliyor. 2017 yılında Pay Piyasası'nda yabancılar net 1 milyar 780 milyon dolar alım yaparken, Borçlanma Araçları Piyasası'nda 2 milyar 558 milyon dolar alım ile yılı tamamlamış oldular. Bu durumu, yurt dışından piyasamıza duyulan güvenin göstergesi olarak algılıyoruz.

Bizim gerçekleşen halka arzlarımızda, yüzde 80-85'e kadar yurt dışı talep, halka arzda satılmak istenen tutarın da katları şeklinde devam etti. Yıl içinde yabancı saklama oranları Pay Piyasası'nda yüzde 65,7, Borçlanma Araçları'nda da yüzde 22 seviyesine kadar yükseldi."

"BU AY BORSANIN İLK ÜCRETSİZ APLİKASYONU AÇILACAK"

Karadağ, borsa'nın teknolojik dönüşüm çalışmaları konusuna da değinerek, "Bu yıl içinde devam eden çalışmaların tamamlanması ile teknolojik dönüşümümüz gerçekleştirilmiş olacak. Şu an dünyada borsaların ve finansal enstitülerin sunduğu her hizmeti sunabilir durumdayız." ifadelerini kullandu.

Gerçekleştirilen teknolojik dönüşüm çerçevesinde bu ayın içinde borsanın ilk ücretsiz mobil aplikasyonunun açılacağının müjdesini veren Karadağ, Şu ana kadar bunun olmamasını "Borsanın bir ayıbı" olarak nitelendiren Karadağ, mobilde ve cepte olmanın avantajlarından bahsetti.

ZEYTİN DALI HAREKATI

Sözlerini Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı hakkında görüşlerini paylaşarak sürdüren Karadağ, bu ay içinde Afrin operasyonu ile birlikte, hem iç hem yurt dışı piyasalarda ilk defa bir pozitif güzel hadisenin yaşandığını belirterek şöyle devam etti:

"Bir askeri operasyona, piyasalarımıza hem yurt içi hem yurt dışı yatırımcılardan gelen taleple endekslerimiz yukarı yönlü hareketle karşılık verdi. Bu da bizi operasyon devam ederken sevindirdi. Terör, Suriye, Irak ve bölgemizde ekonomik aktiviteyi o kadar bozdu ki, insanlar da Türk ordusunun oraları arındırmasına ve temizlemesine olan talep çok yüksek seviyede. Tüm toplum kesimlerinden operasyona büyük destek oldu. Şu ana kadar da başarılı şekilde ilerliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.