BIST 100 Yükselişini Sürdüremedi

BIST 100 endeksi güne yükselişle başlamasına rağmen günün ortasında yapılan işlemler ile %0,77 oranında bir düşüş yaşadı.

BIST 100 Yükselişini Sürdüremedi

BIST 100 endeksi güne yükselişle başlamasına rağmen günün ortasında yapılan işlemler ile %0,77 oranında bir düşüş yaşadı.

09 Kasım 2017 Perşembe 16:24
190 Okunma
BIST 100 Yükselişini Sürdüremedi

Sabah açılışta yaşadığı %0,28 oranındaki yükselişinden sonra düşme trendine giren borsa, açılıştan öğle saatine kadar yapılan işlemler sonucunda %0,77 oranında değer kaybı yaşadı. İşlemlerde kayıp yaşayan endeks böylece öğle arasına 111.031 puanın hafif üzerinde girmiş oldu.

Belirtilen süreçte endeks, dünkü kapanışa göre 863,11 puan artış gösterirken, toplamda bu süreçte yapılan işlemlerin hacmi 3,6 milyar lira olarak kaydedildi. Günün ilk yarısında yapılan işlemler sonucunda bankacılık ve holding endekslerinde düşüş görüldü. Mevcut düşüş, bankacılık endeksinde %0,66 oranında olurken, holding endeksinde %0,95 oranında bir değer kaybı yaşandığı kaydedildi.

İşlemlere ara vermeden önceki durumların sektörel bazlı hareketleri incelendiğinde ise en çok kazandıran sektör metal ana sanayi olurken, düşüş yaşayan sektör, açılış verilerinde de olduğu gibi kimya, petrol, plastik olarak kaydedildi. Metal ana sanayinin yaşadığı artış %1,57 oranında gerçekleşirken, düşüş yaşayan sektörlerden petrol, kimya, plastikte %5 oranında bir azalma görüldü.

Şirket pay piyasalarında etkisini gösteren satışların artası ile birlikte BIST 100’de gerileme yaşanırken, düştüğü 110.748 puanlık seviyelerde oluşan tepki alımları sonrasında ilk yarıda 110.000 puanın hafif üzerinde sabitlendi.

Yurt dışı piyasaların gündeminde ABD’de açıklanacak olan işsizliğe ilişkin ve toptan eşya stoklarıyla ilgili veriler açıklanırken, piyasaların gözü bu verilerde olacak.

Anahtar Kelimeler:
BorsaBist 100
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.