AVM Endeksi Ocakta 244 Puana Ulaştı

Yılın ilk ayında değer kazanan Alışveriş Merkezleri (AVM) Endeksi söz konusu dönemde yüzde 22,6 prim yaparak 244 puana yükseldi.

AVM Endeksi Ocakta 244 Puana Ulaştı

Yılın ilk ayında değer kazanan Alışveriş Merkezleri (AVM) Endeksi söz konusu dönemde yüzde 22,6 prim yaparak 244 puana yükseldi.

13 Mart 2018 Salı 11:34
92 Okunma
AVM Endeksi Ocakta 244 Puana Ulaştı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nden (AYD) konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Akademetre Research tarafından AYD ile ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin ocak ayı sonuçlarına ilişkin bilgilere yer verildi.

Açıklanan verilere göre, AVM ciro endeksi 2018 Ocak döneminde 2017'nin aynı dönemi ile kıyaslandığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 22,6 prim yaparak 244 puana ulaştı.

Sonuçlara göre, AVM'lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar söz konusu dönemde İstanbul'da bin doksan yedi lira, Anadolu'da sekiz yüz on sekiz lira olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise bu dönemde dokuz yüz yirmi dokuz lira oldu.

Yılın ilk ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde gözlendi. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 41,7'lik artış yaşandıç

2017'nin aynı dönemi ile kıyaslandığında AVM'lerdeki diğer alanlar kategori ciroları yüzde 25,6, giyim kategori ciroları yüzde 22,3, yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 15,9, hipermarket kategori ciroları yüzde 13,1 ve ayakkabı kategori ciroları yüzde 6,2 prim yaparken, ziyaret sayısı endeksinde de bir önceki dönemin aynı ayına göre yüzde 3,8’lik bir yükseliş gözlendi.

Açıklamada değerlendirmeleri paylaşılan AYD Başkanı Hulusi Belgü, söz konusu dönemde ortayan çıkan yüzde 22,6'lık ciro endeksi artışının, yüzde 10,35 olarak gerçekleşen enflasyon oranının iki katının da üzerinde olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu durum bizim için sevindirici bir gelişme olmakla birlikte ocak ayının hem indirim döneminin başladığı hem de sömestir tatili alışverişlerin yapıldığı bir dönem olması bu artışı destekler nitelikte. Diğer yandan kategori bazlı artışlarda teknoloji kategorisi üç aydır üst üste yükselen ivmesini sürdürüyor. Alışveriş merkezlerinde eğlence, sinema gibi alanları da kapsayan diğer kategorisinde yaşanan artış ise kış döneminde AVM'lerin eğlence ve sosyalleşme alanları olarak tercih edildiğini ortaya koyuyor.

Ziyaret sayısında son dönemlerde küçük oranlarda da olsa düşüşler yaşanmıştı. Uzun bir zamandan sonra aralık ayı itibarıyla yeniden artışa geçen ziyaret sayıları ocak ayında da yükselmeye devam etti ve geçen senenin aynı dönemine göre ziyaretçi artışı yüzde 3,8 oldu. Bu artış paylaştığımız gibi hem soğuk havaların hem de perakende markalarımızın indirim dönemlerinin etkilerini taşıyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.