2018'de Milyar Dolarlık Firmalar Arz Edilecek

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, önümüzdeki sene içerisinde çok önemli firmaların halka arz edileceğini duyurdu.

2018'de Milyar Dolarlık Firmalar Arz Edilecek

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, önümüzdeki sene içerisinde çok önemli firmaların halka arz edileceğini duyurdu.

02 Aralık 2017 Cumartesi 12:03
166 Okunma
2018'de Milyar Dolarlık Firmalar Arz Edilecek

Sermaye Piyasası Kurulu, önümüzdeki dönemde birçok yüksek değerli firmanın halka arz edileceğini belirtti. Arz edilen miktarlar milyar dolarlar ile ifade ediliyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, ülke içerisinde yatırımcılar için sunulacak oranın düşürüldüğünü açıklayarak konuya ilişkin güncel bilgiler de verdi. Başkan, yaptığı açıklamalar ile halka arz edilecek şirketler arasında Sabancı Holding’in kimi firmalarının da bulunduğunu ve aynı zamanda sağlık sektöründen önemli isimlerin de arz edileceğini belirtti.

SPK, aynı zamanda yeni tebliği doğrultusunda bir değişikliğe de gitti. Buna göre ülke içerisindeki kurumsal yatırımcılara yüzde yirmi sınırından yüzde onluk tahsis sınırı düşülmüş, bireysel yatırımcılar için de bu oran yüzde on ile sabitlenmişti. Finans uzmanları, daha önceden mevcut olan yüzde otuz en az yerli yatırımcı şartının kalkması ile ülke içi halka arzları mümkün olabileceğini belirttiler. Eski uygulamadaki yerli şartı nedeniyle birçok firma yurtdışında arz edilmiş ve ülke kâr kaybına uğramıştı.

Konuya ilişkin işleyişler gerçekleştiren ÜNLÜ & Co firmasının yetkilileri, önümüzdeki sene içerisinde üç buçuk milyar doların üzerinde bir değerin halka arz edileceğini ve bu firmalar arasında EnerjiSA, Şok, Medikal Park, Defacto ve Memorial gibi sektörün ünlü isimlerinin de bulunacağını açıkladı. 2018 senesinin ilk aylarından itibaren mezkûr firmaların halka arz edilmesi ve piyasada milyarlarca dolarlık hisselerin oluşması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
SPKşokDefacto
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.