Üretim Düşerken Fiyatlar Arttı

Kasım ayı içerisinde birden fırlayan altın, üretimde düşüklüğe yol açtı. Bireyler ziyneti daha az tercih eder duruma geldiler.

Üretim Düşerken Fiyatlar Arttı

Kasım ayı içerisinde birden fırlayan altın, üretimde düşüklüğe yol açtı. Bireyler ziyneti daha az tercih eder duruma geldiler.

03 Aralık 2017 Pazar 12:03
218 Okunma
Üretim Düşerken Fiyatlar Arttı

Son haftada çeyrek altın fiyatları yükselmiş ancak buna rağmen üretimi ise düşüşe uğramıştı. Elde edilen verilere göre kasım ayında üretilen çeyrek altın sayısı, ilk on bir ay nezdinde en düşük oranlarda kaldı. Sadece kasımda on üç bin çeyrek altın üretimi gerçekleşmiş oldu.

Gram altın kasım ayının başından itibaren yükselişe geçmiş ve bu fiyat artışı çeyrek altını da etkilemişti. Buna göre çeyrek altının fiyatı 257 TL yerine 266 TL’ye kadar yükselmişti. Fiyatlardaki artış talebi düşürmüş ve bundan dolayı kasım ayında üretim ise minimum seviyeye inmişti. Çeyreğin yükselmesi, 155 TL olan gram altının da 162 TL’ye fırlamasına sebebiyet verdi.

Darphaneden alınan istatistikî verilere göre geçtiğimiz ay içerisinde kırk beş bin adet ziynet altın basıldı. Basılan çeyreklik sayısı ise on üç bin dört yüz yirmi olarak değerlendirildi. Bu sayı, son iki senenin en düşük oranları arasında yer alıyor. Darphane en son, 2015 senesinin ekim ayında sekiz bin çeyreklik ziynet üretmişti.

Kasım ayına kadar ülkede üretilen toplam ziynet sayısı on milyonu aştı. Bu sayı içerisinde çeyrekliklerin nesebi yedi milyon altı yüz bin olarak kaldı. Yarım ise bir milyondan biraz fazla üretildi. Birlik ziynetler bir milyon iki yüz bin olarak darp edilirken, iki bin dört yüz seksen adet de beşlik üretilmiş oldu.

Son Güncelleme: 03.12.2017 15:40
Anahtar Kelimeler:
Altın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.