“Sahte Altın” Üreticilerine Sosyal Medya Rağbeti

Altın fiyatlarının tavan yapması üzerinde, sosyal medya da sahte altın piyasası oluştu. Çeyrek 40 liradan, Cumhuriyet 60 liradan satılıyor.

“Sahte Altın” Üreticilerine Sosyal Medya Rağbeti

Altın fiyatlarının tavan yapması üzerinde, sosyal medya da sahte altın piyasası oluştu. Çeyrek 40 liradan, Cumhuriyet 60 liradan satılıyor.

14 Mayıs 2018 Pazartesi 09:38
176 Okunma
“Sahte Altın” Üreticilerine Sosyal Medya Rağbeti

Altın fiyatları son dönemde tavan seviyelere ulaştı. Piyasada, gram altın 182 liradan, çeyrek 300 liradan, Cumhuriyet ise 1218 liradan işlem görüyor.

Altının yükselişinden istifade etmek isteyen “sahte altın” üreticileri ise sosyal medya üzerinden ucuza altın saçmaya başladı. Darphane mührünü de altın üzerine kopyalamayı başarabilen “sahte altın” üreticileri, sosyal medya da oldukça rağbet görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTININ TIPATIP BENZERİ UCUZDAN SATILIYOR

Altının rekora koşmasını fırsat veren sahte altın üreticileri üzerinde sadece darphanenin basabileceği mührü de kopyalayarak sosyal medya üzerinden altın satışı yapıyor.

Darphane yetkilileri ise, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını üzerinde bulunan mührün sadece Darphane tarafından basılabildiğini, bu yüzden altın üretiminin sadece Darphane tarafından yapılıp ve piyasaya sunulduğunu belirtti.

AÇIKTAN SATIŞI YASAK OLAN SAHTE ALTIN KULLANICILARI İSİM DEĞİŞTİRİYOR

Kuyumcular da böyle bir üretim için sadece Darphane’nin yetkili bulunduğunu açıkladı. Sahte altın üreticilerinin bu tür satışı açıktan yapamayacağını, bu sebeple sosyal medyadan sahte altın satışları yapanların sık sık isim değişikliği yaptığı ya da gönderilerini sildiği saptandı. Sosyal medya hesapları değişse de sahte mühürlü altın satanların takipçisi bu yöntemde düşmüyor.

‘NASIL SAHTE ÇEYREK ALTIN BULURUM?’

Arama motorlarında da son zamanlarda ‘nasıl sahte çeyrek altın bulurum’ aramalarının arttığı da tespit edildi.

Sosyal medyadan çeyrek altın satan bir hesap yöneticisi, ‘Biz kolye ucu, bileklik ucu gibi nedenlerle üretiyoruz. Ama insanlar bizi yanlış anlıyor” açıklamasını yaptı.

Sahte mühürlü çeyrek altın 40 - 50 liradan, yarım altın 50 - 60 liradan, Cumhuriyet altını ise 60 - 70 liradan sosyal medya da satılıyor.

Son Güncelleme: 14.05.2018 09:40
Anahtar Kelimeler:
DarphaneCumhuriyetAltın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.