Orta Doğu'da Yaşanan Gelişmeler Sonrası Gram Altın Düşüşe Geçti

Altının gram fiyatı yaşadığı düşüş ile birlikte güne 156,1 lira seviyesinden başladı.

Orta Doğu'da Yaşanan Gelişmeler Sonrası Gram Altın Düşüşe Geçti

Altının gram fiyatı yaşadığı düşüş ile birlikte güne 156,1 lira seviyesinden başladı.

07 Aralık 2017 Perşembe 11:12
187 Okunma
Orta Doğu'da Yaşanan Gelişmeler Sonrası Gram Altın Düşüşe Geçti

Gram altın sabah saatlerinde yaşadığı düşüşten sonra gerçekleşen işlemler ile birlikte 156,1 lira seviyesinden değer görüyor.

Açılışta düşüş yaşayan gram altın, ilerleyen saatlerde yaşadığı %0,3 oranında bir değer kaybı ile birlikte 156,1 lirada sabitlenerek işlemlerini sürdürdü. Yaşanan düşüş ile birlikte çeyrek fiyatları 257 lira olurken Cumhuriyet ise 1.047 liradan işlem görüyor.

Altının ons fiyatında ise Asya piyasalarını takiben genellikle satış yönlü işlemler ağırlıklı olarak gerçekleşiyor. Bu sebepten ötürü yaşanılan değer kayıpları ile birlikte altının ons fiyatı şu sıralar 1.257,5 dolar üzerinden işlemlerini sürdürüyor.

Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş tarafından yapılan analizlere göre, Amerika Birleşik Devletleri kapsamında devam eden vergi reformuna ilişkin hareketlerin piyasalar üzerinde satış baskısı yarattığı ve dolayısıyla altının ons fiyatında da tepki yükselişlerinin gelebileceği ifade edildi.

Altının ons fiyatında beklenen tepki alımları sonucunda bununla birlikte jeopolitik risklerin de artması ile altının ons fiyatlarında 1.275 doların üzerinin görülebileceği ifade edildi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kapsamında yaptığı açıklamalara dünya ülkelerinden tepki yağarken, bu gelişmelerin Orta Doğu’daki risk artışlarına sebebiyet verebileceği tahmin ediliyor. Öte yandan ABD ile Güney Kore arasında yaşanan ortak tatbikatların risklerin artması ile birlikte altının ons fiyatı üzerinde olumlu etkiler gösterebileceği tahmin ediliyor.

Altının ons fiyatında, bugün yaşanacak olan gelişmeler ile birlikte 1.250 doların destek seviyesi olarak kabul edilebileceği ifade edilirken, direnç konumunda ise 1.270 doların izlenebileceği belirtildi.

Son Güncelleme: 07.12.2017 11:15
Anahtar Kelimeler:
Ons FiyatıGram Altın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.