Katar'ın Altın Tercihi Türkiye

Katar, son zamanlarda yaşanan gelişmelerden ötürü altın ihtiyaçları konusunda alışkanlıklarını değiştirdi. Ülke, bu konuda Türkiye’i tercih etti.

Katar'ın Altın Tercihi Türkiye

Katar, son zamanlarda yaşanan gelişmelerden ötürü altın ihtiyaçları konusunda alışkanlıklarını değiştirdi. Ülke, bu konuda Türkiye’i tercih etti.

05 Kasım 2017 Pazar 14:20
729 Okunma
Katar'ın Altın Tercihi Türkiye

Körfez ülkeleri tarafından yakın bir süre önce ambargo uygulanan Katar, altın konusundaki ihtiyaçlarını da farklı yerlerden karşılama kararı aldı. Bu karardan çok fayda sağlayan Türkiye oldu.

TÜİK tarafından yayımlanan verilerde bulunan detaylara göre Eylül ayı içerisinde yaşanan ihracatların, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %8,7 oranında yükseldiği kaydedildi. Toplamda yaklaşık olarak 11 milyar 850 milyon dolar olan ihracat verilerine karşın ithalatta da %30,6 oranında bir artış kaydedildi. Bu kapsamda dış ticaret açığında da yükseliş kaydedildi. İlgili açık %85 oranında arttı.

Eylül ayı kapsamında yapılan ithalatlara bakıldığında ise bir önceki aya göre %186 oranında bir yükseliş kaydedildiği ifade edildi. Ocak ayından Eylül ayına kadarlık süreçte toplam yapılan altın ithalatı ise 13.8 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Yapılan tahminlere göre ithalatı gerçekleştirilen altınların büyük bir bölümü Katar tarafından satın alınıyor. Katar, Arap ülkelerinden aldığı altın ve mücevher ürünleriyle biliniyordu.

Yaşanan ambargo olayından sonra altın ihtiyaçları için farklı ülkelere yönelen Katar, vergi hususunda diğer alternatiflere göre daha kolaycıl yöntemler uygulanan ülkeleri tercih etti. Ülke tarafından yapılan altın ithalatı, ülke içerisinde fiyatların büyük oranda artmasına neden oldu. Yapılan ticaretler de Türkiye’nin dış ticaretine katkı sağlamış oldu.

Son Güncelleme: 05.11.2017 15:53
Anahtar Kelimeler:
KatarAltınIthalat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.