"Altında Artış Trendi Devam Edecek"

Denizli'de katıldığı bir programda konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2018 yılında altının yükseliş eğilimine devam edeceği değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci, 2018'de altında yükselişin devam edeceğini ve nedenlerini paylaştı.

"Altında Artış Trendi Devam Edecek"

Denizli'de katıldığı bir programda konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 2018 yılında altının yükseliş eğilimine devam edeceği değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci, 2018'de altında yükselişin devam edeceğini ve nedenlerini paylaştı.

01 Nisan 2018 Pazar 10:05
126 Okunma
"Altında Artış Trendi Devam Edecek"

Denizli İhracatçılar Birliği, İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'ne katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci altın işleme ve ticaretinde birinci sıraya yerleşmek için yapılacak çalışma ve düzenlemeleriin altın fiyatlarını etkileyeceğini ve 2018'de altının yükseliş eğilimine devam edeceğini kaydetti. 

Ülkenin altın ticareti merkezi olma hedefinde ilerlerken yapılacak düzeltmelerin altın fiyatlarını yükseltmesine ilişkin Ekonomi Bakanı Zeybekci,"Türkiye olarak biz altın işlemede ve altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz. Onun için bu 'düzeltme' dediğimiz süreçte 2018'de de böyle bir şişkinlik olma ihtimali var" değerlendirmesini yaptı. 

Denizli'de bir otelde Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından gerçekleştirilen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'ne katılan ve bir konuşma yapan Zeybekci, inovasyonu farklılaşma olarak tanımlayarak, teknoloji ve tasarımda ilerleyişi daha da ileri boyuta taşıyacaklarını kaydetti. 

Altında yükseliş trendini değerlendiren Zeybekci, altındaki gelişmenin 2018 yılında nasıl devam edeceği konuşunda açıklamalarda bulundu. ilgili gelişmelere de değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Altınla ilgili 2018 ile ilgili artış trendi devam edecek. İthalat, neden? Suudi Arabistan, Körfez dediğimiz bu bölgede altın faaliyetlerini, altın ticaretine alımda ve satımda yüzde 5 vergi konuldu. Altın bir ödeme aygıtı ve enstrümanıdır. Yani bir sermayedir. Üzerinde transfer ile alım ve satım ile ilgili oranlar çok düşüktür. Bindelik rakamlar vardır içinde. Siz her harekette, yüzde 5 aldığınız zaman bu ekonominin asla kabul etmeyeceği öz sermayenin vergilendirilmesidir. Dolayısıyla o coğrafyada altın ticareti çok yoğun bir şekilde Türkiye'ye doğru transfer ediliyor. Biz de buna 'Evet' diyoruz. Türkiye olarak biz altın işlemede ve altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz. Onun için bu 'düzeltme' dediğimiz süreçte 2018'de de böyle bir şişkinlik olma ihtimali var."

Son 10 yılllık süreci değerlendiren Ekonomi Bakanı Türkiye'nin dünyada üretileni üretebilen ve satan bir ülke konumunda olduğunu, yurt dışı Türk stantlarının ülke tanıtımında etkili olduğunu ve yabancıların, "Türkler ne yapıyor, biz ne yapabiliriz?" dediğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"1980-1981 yıllarında 4,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizden 2017 sonu itibarıyla 460 milyar dolarlık dış ticaret hacmine geldik. Dış ticaret hacmindeki hedefimiz 1 trilyon dolar. Biz yola çıktığımızda dünya ticaretinden ve ihracatından aldığımız pay yüzde 0,50'ydi, şimdi yüzde 1'i geçtik ve 1,10'lar seviyesine geldik. Hedefimiz dünya ticaretinden ve ihracatından yüzde 1,5 pay almak." 

Türkiye'nin 2018 yılında aylık ihracat rekorlarına devam ettiğini belirten Bakan Zeybekci, bütün yıl bu rekorların devam edeceğini belirtti. 2018 yılının her anlamda iyi olacağını dile getiren Zeybekci, ülkenin bazı ekonomik verilerinin durumunu diğer ülkelerle karşılaştırarak değerlendirdi: 

"2018'de Türkiye'nin ana dengelerine bakacağız. Sadece ve sadece kamu borçlarının milli gelire oranına bakın. Başımızdan geçen her şeye ve yüksek büyümeye rağmen bütçe açığımız yüzde 1,5. Bunu koyuyoruz ortaya. Kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 28,3 ve bunu koyuyoruz ortaya. Bize en yakın Avrupa Birliği'nde kamu borçlarının milli gelire oranı, yüzde 40'lar var. Fransa'nın yüzde 100'ün üzerinde. Yunanistan'ın zaten tavanı delip çıkmış gitmiş bir tarafa. Bizimki yüzde 28,3. Bütçe açığının milli gelire oranı itibarıyla bizim için Avrupa Birliği'ne girebilmek için ekonomik yeterlilik yüzde 60. Bizimki yüzde 28,3, her şeye rağmen bugünkü rakamdan bahsediyorum. Bütçe açığı Avrupa Birliği'ndeki kabul edilebilir oran 3,5-3,3 bizimki 1,5 her şeye rağmen. Bu dengelere bakın arkadaşlar. Geri kalan birilerinin spekülasyon amaçlı oynamalarından başka hiçbir şey değildir, işinize bakın."

Son Güncelleme: 01.04.2018 10:10
Anahtar Kelimeler:
DenizliZeybekciAltın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.